Uchodźcy – ludzie, którzy doświadczyli traumatycznych wydarzeń. Przyjmujemy do swoich domów, spotykamy w ośrodkach pomocy, na zajęciach. Chcielibyśmy pomóc, ale nie zawsze wiemy, jak to zrobić.
Oto kilka porad.
Zapytaj osobę, która doświadczyła traumatycznego wydarzenia, co można zrobić, aby ją wesprzeć.
Poświeć trochę czasu, żeby pobyć z tą osobą, że masz dla niej czas. Osoby, które doświadczyły traumatycznych przeżyć, mogą poczuć się bardzo pokrzepione kontaktem z ludźmi.
Pozwól mówić o traumatycznych przeżyciach, nawet jeśli wywołuje to silne emocje. Zachowaj wtedy spokój i słuchaj uważnie. Stworzenie pełnego akceptacji, spokojnego i przyjaznego otoczenia może pomóc.
Pomóż odprężyć się i zaangażować w różne zajęcia. Relaks i aktywność fizyczna to ważne narzędzia radzenia sobie ze stresem. Zaproponuj np. spacer. Ćwiczenia fizyczne spalają substancje chemiczne odpowiedzialne za stres, zmniejszają napięcie mięśni i polepszają jakość snu.
Zachęcaj do kontaktów towarzyskich – nawet niezobowiązujące spotkania, żeby po prosu pobyć z innymi ludźmi, mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu.
Uśmiech jest wspaniałym antidotum na stres. Znajdź sposoby, by pomóc choć na chwilę się uśmiechnąć.
Zadbaj o siebie, żeby mieć siły i zdrowie do pomagania innym. Odżywiaj się zdrowo; daj sobie czas na odpoczynek, sen. To nie jest strata czasu. Zmęczeni i niewyspani tracimy siły i koncentrację, i popełniamy błędy.
Czego nie należy robić ani mówić
Niektóre sposoby reagowania mogą być niewłaściwe, np:
Nie mów, że wszystko będzie dobrze.
Nie unikaj rozmowy o traumatycznych wydarzeniach.
Nie myśl, że wiesz, jak dana osoba powinna myśleć, czuć lub zachowywać się. Reakcja każdego człowieka jest inna. Akceptacja pomaga umieścić sytuację w odpowiednim kontekście.
Nie używaj ogólnikowych pokrzepiających zwrotów, takich jak „będzie dobrze” czy „szukaj pozytywów”, ale pomóż tej osobie myśleć o tym, co ma.
Źródło: Better Health