bądźmy wszyscy obecni
Gość w Dom
Czerwiec 2016, Pszczyna. Gramy spektakl „Jutro” na Festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że gramy go w …Domu Pomocy Społecznej. Ale nim to nastąpi, dzień wcześniej, wędrujemy od pokoju, do pokoju i śpiewamy z mieszkańcami, którzy już nie opuszczają swoich łóżek piosenkę „Na Wojtusia z popielnika”. Uśmiechy, uściski dłoni, łzy wzruszenia zarówno nasze jak i mieszkańców.
Tego się nie zapomina i do tego chce się wracać. I wracamy. Już w następnym roku, jeszcze jako grupa nieformalna we wrześniu 2017 r. realizujemy projekt „Gość w Dom – Inne Spotkania Muzyczne” . Wraz z profesjonalnymi muzykami – skrzypkiem i akordeonistą, ubrani na galowo, odwiedzamy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ul. Nowaczyńskiego 1 w Krakowie. Wędrujemy od pokoju do pokoju – niczym ksiądz po kolędzie i proponujemy mieszkańcom wysłuchanie kameralnego koncertu. Repertuar od Vivaldiego i Bacha do „Góralu czy ci nie żal” tanga , w sam raz do tańca. I znowu to samo: wzruszenie, uśmiechy, ożywienie nawet tych, którzy już rzadko reagują i wspomnienia. Bo muzyka, szczególnie muzyka płynąca z żywego instrumentu i ukochane melodie budzą wspomnienia, dobre wspomnienia. Domy pomocy społecznej to miejsca, które nie cieszą się popularnością. Kojarzą się raczej ze strachem, odrzuceniem, życiową porażką. Celem tego projektu było również otwarcie przestrzeni dps dla lokalnej społeczności by oswoić, odczarować to miejsce. Dlatego obok kameralnych koncertów, organizujemy otwarte koncerty w ogrodzie i świetlicy DPS. Zapraszamy do współpracy znajdującą się po sąsiedzku Szkołę Muzyczną, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, pobliską Szkołę Montessori, zapraszamy sąsiadów i sympatyków Dzielnicy Dębniki. Po zakończeniu projektu trudno nam rozstać z DPS przy ul. Nowaczyńskiego. Dlatego w marcu 2019 roku rozpoczynamy kolejną edycję projektu. Wracamy już trochę jak do siebie. Znajome sale i znajome twarze, ktoś przesiadł się na wózek, ktoś inny zmienił pokój, kogoś zabrakło. Wierzymy w ten projekt. Jest prosty i piękny, to jest spotkanie, ono ożywia. W nim jesteśmy wszyscy obecni.
Projekty zostały zrealizowane we współpracy ze Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, Szkołą Muzyczną I stopnia Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących i współfinansowane ze środków FIO Małopolska Lokalnie i Fundacji Orlen w ramach konkursu: „ Moje miejsce na Ziemi”. W 2017 roku projekt zdobył II nagrodę w plebiscycie na najpopularniejszą inicjatywę FIO Małopolska Lokalnie.